سلام به همراهان وب سنتر،  در این مقاله میخواهیم به مدت زمان لازم برای یادگیری جاوااسکریپت بپردازیم و بررسی کنیم که چقدر طول میکشد که به زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت مسلط بشیم. پس با ما همراه باشید تا با هم ببینیم چقدر طول میکشه که جاوااسکریپت رو یاد بگیریم.

خب ما معیارهای لازم که زمان یادگیری برنامه نویسی رو تعیین میکنه رو در مقاله زمان لازم برای یادگیری برنامه نویسی بررسی کردیم.

ما معیار ها رو در اینجا می دونیم. پس با توجه به معیارهای مشخص شده به بررسی این زمان ها می پردازیم.

زمان لازم یادگیری جاوااسکریپت

خب برای اینکه این موضوع رو بررسی کنیم باید ابتدا کمی درباره این زبان صحبت کنیم. این زبان یک زبان بسیار منعطفی هست. یعنی اینکه شما تقریبا در همه پلتفرم ها میتونید ازش استفاده کنید. شما با جاوااسکریپت میتونید برنامه موبایلی بنویسید. نرم افزار تحت ویندوز تولید کنید. وبسایت های پویا و کاربر پسندی بسازید و اینها نشان دهنده قدرت بالای این زبان هست.

پس در همین اول کار ما متوجه این موضوع میشیم کار کار خیلی ساده ای هم در پیش رو نداریم. هرچند که کار خیلی سختی رو هم در پیش رو نداریم.

با این اوصاوف برای تعیین زمان لازم برای یادگیری جاوااسکریپت سه سطح رو در نظر میگیریم. و زمان لازم در هر سطح رو به صورت تفکیکی بررسی می کنیم.

در حد مقدماتی

چنانچه قصد دارید از زبان جاوااسکریپت در پروژه های کوچیک استفاده کنید. یا اینکه قصد دارید در قسمت های کوچیکی از پروژه هاتون ازش استفاده کنید باید بین 1 تا 3 ماه زمان بگذارید.

در این زمان شما باید سینتکس اولیه زبان جاوااسکریپت که در اکثر زبان ها مشترک هست رو بیاموزید. همچنین تا حد خوبی باید کار با DOM,BOM رو هم یاد بگیرید.

در حد متوسط

زمان لازم برای یادگیری جاوااسکریپت در حد متوسط چیزی بین 3 تا 6 ماه هست. شما زمانی که به این سطح از تسلط در جاوااسکریپت برسید باید بتونید در پروژه هاتون به خوبی از جاوااسکریپت خام استفاده کنید. شما باید بر تمامی سینکس ها و متدها و آبجکت های از پیش تعریف شده مسلط باشید.

با رسیدن به این سطح کار کردن با جاوااسکریپت نباید برای شما مشکل باشد و باید بتوانید کامل چالش های پروژه تان را با این زبان برطرف کنید.

در حد پیشرفته

برای اینکه زمان لازم برای یادگیری جاوااسکریپت در سطح پیشرفته رو بررسی کنیم باید به این نکته توجه کنید. باید توجه داشته باشید که بلد بودن جاوااسکریپت به تنهایی برای رسیدن به این سطح کافی نیست. شما اینجا یک جاوااسکریپت دولوپر لقب می گیرید. پس باید یادگیری یک فرمورک مطرح جاوااسکریپتی رو هم در برنامه خودتون قرار بدید.

معروف ترین فریمورکی که در حال حاضر برای یادگیری می تونید از اون استفاده کنید REACT هست.

با رسیدن به این سطح شما در زمینه فرانت اند هم به تسلط بالایی خواهید رسید. زیرا بخش اعظم کار برای یادگیری فرانت اند همین بخش است.

شما برای یادگیری جاوااسکریپت در سطح پیشرفته باید زمانی بین 6 ماه تا 9 ماه را در نظر بگیرید. توجه کنید که در سطح پیشرفته شما نباید روی بزرگی یا کوچکی پروژه حساسیتی داشته باشید و باید با هر چالش بتوانید به خوبی کنار بیایید.

توجه: دوستان زبان جاوااسکریپت همانطور که در مقاله بهترین زبان برنامه نویسی هم بررسی کردیم زبان پیچیده ایست. به این معنی که امکانات زیاد این زبان یادگیری آن را دچار چالش هایی کرده است. پس بهتر است تمرین را با جدیت بیشتری در این زبان دنبال کنید. تمرین در این زبان شاید مهمتر از هر زبان دیگری باشد. یعنی اگر در زبانی 60 درصد تمرین و 40 درصد یادگیری در برنامه شماست، این زبان باید 70 به 30 باشد. 

در نهایت امیدواریم که این مقاله توانسته باشد راهنمایی خوبی برای شما باشد تا در مسیر یادگیری زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت موفق تر عمل کنید. دوستان برای بار چندام تاکید می کنیم، یادگیری و زمان یادگیری برای هر فرد فرق دارد. یعنی زمان و کیفیت یادگیری کاملا بستگی به شرایط خود شما دارد. پس سعی کنید که حساسیت زیادی رو آمار ها و زمان های مختلف از خود نشان ندهید. سعی کنید تمرکزتان را روی یادگیری و هدفتان متمرکز کنید. خودتان را با خودتان مقایسه کنید و از مقایسه خود با دیگران هم اجتناب کنید. مسیر یادگیری شما کاملا به شما بستگی دارد.

موفق و پیروز باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
نوشتهٔ پیشین
بهترین زبان برنامه نویسی چیست؟
نوشتهٔ بعدی
کلمه کلیدی چیست؟
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

همچنین بخوانید

مدت زمان لازم برای یادگیری جاوااسکریپت
keyboard_arrow_up